Стаття сторынка1

Американці, які знають ціну грошам, порахували, що кожен долар, вкладений у науку та дорадництво створює нові 32 долари національного багатства. І мають потужну науку, систему донесення знань до фермерів. Європейці ж доступ фермерів до знань як джерела багатства зробили невід’ємною частиною спільної аграрної політики: держави-члени ЄС повинні мати систему консультування фермерів.

У нас же, незважаючи на існування Закону України «Про сільськогосподарську дорадчу діяльність», консультування фермерів, особистих селянських господарств, сільських громад залишається здебільшого полем діяльності недержавних (громадських, благодійних) організацій чи проектів міжнародної технічної допомоги. І поза увагою держави. А дарма!

Нещодавно зустрічався з фермером Київщини, який загорівся ідеєю сільськогосподарської кооперації. Бо, виходячи з власного життєвого досвіду, зрозумів, що це добрий інструмент для виведення села з бідності. Однак як організувати такий кооператив, як забезпечити його життєву стійкість, знань не вистачає. Ось тут би знадобилася сільськогосподарська дорадча служба. А вона колись була на Київщині чи не найкращою в Україні. У створений такою служ бою, за підтримки міжнародних проектів, у 2000 р. Макарівський сільський сервісний центр за досвідом надання послуг населенню, в т. ч. з питань кооперації, з’їжджалася вся Україна. Отут би владі підтримати цю ідею. Не склалося, і діяльність центру згасла.

На Полтавщині, де дорадча служба, як і у більшості областей, створювалася в рамках проектів міжнародної технічної допомоги, місцева влада стала на довгі роки партнером Полтавської обласної сільськогосподарської дорадчої служби: кошти на донесення сучасних знань, найкращого досвіду до селян виділяються не тільки з обласного, а й з районних бюджетів. Існують місцеві програми на підтримку дорадчої діяльності.

У 2008-2013 рр. Львівська аграрна дорадча служба реалізувала проект уряду Канади «Підвищення конкурентоздатності молочного сектору України». Ось деякі результати: проведено понад 800 практичних семінарів та демонстраційних показів, які відвідало понад 17 000 осіб, понад 5000 практичних консультацій в господарствах; створено 48 пасовищ на площі 1152 га; кооперативне об’єднання «Рівноправність», до якого ввійшло 9 обслуговуючих кооперативів; створено 15 сімейних ферм з поголів’ям до 2752 корів; запроваджено інноваційний проект доїння на пасовищі. Власники корів збільшили виробництво молока до 7000 тон - ось так перетворюються знання у доходи.

Сьогодні тут впроваджують новий семирічний проект Міністерства закордонних справ, торгівлі і розвитку Канади «Розвиток молочного бізнесу в Україні».

Одним із співвиконавців цього проекту є Дніпропетровська сільськогосподарська консультаційна служба. За її підтримки створено єдину в Україні кооперативну навчальну ферму на 120 голів.

В Україні розпочав роботу проект USAID «Партнерство заради інновацій: “Розвиток сімейних ферм, об’єднаних в сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи». Він виконується у партнерстві з Дніпропетровською сільськогосподарською консультаційною службою. У дев’яти областях планується створення 170 сімей них ферм та об’єднання 1000 ОСГ навколо сімейних ферм.

Ми сподіваємося, що для українських фермерів система дорадництва, без якої не мислять себе їхні колеги з Європи, стане до ступною вже найближчим часом.

Ми, члени Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України, сподіваємося на те, що представники влади – державної, місцевої – нарешті зрозуміють, де і як шукати оті нові 32 долари національного багатства. Тоді не треба буде журитися фермеру з Київщини.

Роман КОРІНЕЦЬ,

Президент Національної асоціації сільськогосподарських

дорадчих служб України

Газета «Слово аграрія»

Квітень 2016 року / Випуск 4