Тягнути з відміною мораторію на продаж землі більше не можна – зазначають експерти.полтава

Питання земельної реформи э перезрілим та більше не може відкладатись, оскільки кожне подовження дії мораторію посилює проблеми на селі та ускладнює можливість змін. Про це йшлося під час круглого столу, присвяченого обговоренню земельної реформи в Україні, організованого за підтримки  Асоціації дорадчих служб України. «Тягнути з відміною мораторію більше не можна. Але потрібен грамотний підхід – пріоритетом для держави повинен бути фермер»,- заявив  Василь Бурлака, керівних обласної асоціації фермерів і приватних земельних власників «Відродження Полтавщини»

На його думку, стимулювання розвитку фермерства на державному рівні через надання  фінансової підтримки стане  основою для відродження села, відкриття в  сільській місцевості підприємств та створення робочих місць. «Я вважаю, що гроші на кредити можна взяти в міжнародних фінансових організацій. Податки з цих земель все одно будуть сплачувати у держбюджет. Але фермеру однозначно треба дати пільги», - сказав він.

Олександр Авраменко, експерт земельних питань член виконавчої дирекції  обласної Асоціації фермерів і приватних землевласників переконаний, що   лише прозорі правила гри зможуть нівелювати тіньови схеми, які сформувались за роки дії мораторію. «На сьогоднішній день ринок землі існує, але він тіньовий. Тому треба запровадити цивілізований прозорий ринок землі, але звичайно. провівши необхідну підготовку та вивчивши всі ризики», - підкреслив він.

В свою чергу Вадим Чувпило, начальник Головного управління Держгеокадастру в Полтавський області нагадує, що ринок землі був передбачений, згідно Земельного кодексу ще в  2001 році. «Тоді передбачався ринок землі, але потім у ході різних подій був встановлений мораторій. Саме поняття «мораторій» не лише обмежує конституційні права всіх громадян, а й  взагалі не притаманне ні одній розвиненій країні», - заявив він. Він відзначив, що за даними соціологічних опитувань,  відносно невелика частина власників паїв хочуть їх продати, тому великої кількості угод в разі скасування мораторію не буде. «Я згоден, що в даному питанні існує багато протиріч.  Але поняття «мораторій» вичерпало себе, рухатись вперед треба однозначно. В усіх цивілізованих країнах продаж землі вже давно є нормою», - підкреслив він.