Відкриття ринку землі створить передумови для розвитку сільських територій.  одеса

Скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення надасть  імпульс для розвитку сільських територій. Про це йшлося під час круглого столу на тему «Формування ринку землі в Україні. Як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій?», в якому взяли участь представники агробізнесу, місцевого самоврядування, юридичних компаній, наукового сектору, ЗМІ. Захід відбувся з ініціативи Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України, за сприяння Українського освітнього центру реформ.

Як зазначив експерт з питань аграрної та земельної реформи, кандидат юридичних наук, доцент Віктор Масін, зараз Уряд спільно з експертним середовищем працює над новими пропозиціями стосовно обігу земельних ділянок. «Запровадження повноцінної власності на землю сільськогосподарського призначення дасть можливість  скасувати штучні обмеження конституційних прав майже семи мільйонам громадянам-власникам паїв», - переконаний експерт.


Керівник відділу з питань земельних відносин Білгород-Дністровської райдержадміністрації Ганна Шиманська підтримує легалізацію продажу землі, оскільки де-факто  ринок землі в Україні сформувався, однак через те, що транзакції формуються в тіні, ціна на землю є заниженою.  «Ринкові умови будуть сприяти виробленню ринкової ціни на ділянки та призведе до розвитку малого та середнього бізнесу на селі», - вважає вона.  

В той же час, на думку експертів, динаміку проведення земельної реформи уповільнює  протидія з боку великих аграрних формувань та політиків-популістів, які користуються  загальною необізнаністю населення з цього питання.

«Необхідно інформувати громадян щодо їх прав та обов'язків в цьому процесі. Займатись цим має держава та місцеві органи», - підкреслює Євген Іванченко зі Спілки юристів Одеської області. «Це - відкритий вільний ринок землі, це - можливість вільно використовувати і розпоряджатися земельними ділянками», - підтримує адвокат юридичної компанії «Осипенко та партнери» Ігор Осипенко.

 Запуск ринку землі дозволить оздоровити нинішню систему господарських ваідносин в АПК, за якої сформувався перекіс на користь орендаря. Експерт із земельних питань Олександр Череватий, колишній керівник управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міськради розмірковує, що відміна мораторію матиме позитивний ефект, оскільки допоможе «струсити ринок», але треба  врахувати усі можливі наслідки та нівелювати ризики.