Продаж землі: ризики та переваги!

4

  Земельна реформа, і зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, як її основна складова залишається однією з найгарячіших тем для обговорення в українському суспільстві. На Тернопольщині дискусія на земельну тему відбулась в форматі круглого столу,  що був організований Національною асоціацією сільськогосподарських дорадчих служб України.

   Як відзначив Андрій Галяс, директор проекту «Розвиток полуничних кооперативів», фермери, що задіяні  в довгострокових проектах, таких як  ягідництво та садівництво, не готові вкладати кошти, якщо не мають «довгої» землі.  «Вони не будуть інвестувати,  якщо не впевнені, що зможуть розпоряджатися землею  і завтра та післязавтра, адже ягідництво і садівництво передбачають досить довгий процес вирощування. Зокрема, для полуниці один цикл займає 4 роки, для малини – 8, сади ж взагалі потребують від 15-ти до 20-ти, -пояснює він. - Тим часом саме цей сектор сільського господарства створює дуже багато робочих місць, є дуже перспективним і вигідним».  На його думку відповідь на питання – чи потрібен ринок землі є безальтернативною – безперечно, що він потрібен. «Лише не треба вводити його бездумно, даючи можливість скуповувати землю будь-кому і у великих кількостях для майбутнього перепродажу», - підкреслив експерт.

Ще одна ключова теза в контексті земельної реформи- забезпечення використання землі за призначенням та із перспективною на майбутнє. «І зрозуміло, що свою власну землю ніхто не виснажуватиме, не «захімлюватиме», як кажуть в народі, не вбиватиме заради викачування грошей по максимуму», - переконаний    Андрій Строєвус, власник земельного паю із Збаразького району.

 Лілія Чорна, спеціаліст-землевпорядник 1-ї категорії Золотопотіцької (Бучацький район) селищної ради упевнена, що запуск ринку землі справить позитивний ефект на рівень добробути сільських громад: «В разі офіційного дозволу на  продаж сільськогосподарських земель дохід зможуть отримати і селяни, і держава, бо ж при купівлі-продажу буде сплачуватися державне мито. При цьому новий власник буде змушений вже добре думати про раціональне використання, про завтрашній день, адже він зробив капіталовкладення», - підкреслила вона. Лілія Чорна нагадує, що  селяни є власниками паїв, але в умовах мораторію не можуть розпорядитися нею і при цьому значна їх частина вже за станом здоров’я не здатні її обробляти, тож здають в оренду.

В Україні діє мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення. Під дією мораторію перебуває 27 млн. га землі, що належить майже 7 млн громадян.