Новий рівень фермерства та вільний ринок землі – дві складові розвитку села та економіки

IMG 20170713 124752

Чому люди, важко працюючи на землі, мають ще кудись подаватися на заробітки? Чому орендатори, використовуючи головний ресурс селян – землю – є «соціальними вбивцями» на селі? Відповідь – неефективна робота ринку землі і занадто довге збереження мораторію на вільний обіг землі с/г призначення. Саме вільний ринок та активна робота територіальних громад дадуть розвиток і селу, і ринку праці.

Про це говорили учасники дискусії за круглим столом, яка відбулася 13 липня 2017 року в Ужгороді. Захід був організований Національною асоціацією сільськогосподарських дорадчих служб в Україні спільно з Українською Асоціацією Медіа Бізнесу і присвячений питанню «Формування ринку землі в Україні. Як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій?»

Закарпатська область багата на сади і виноградники. Але за останні 5 років тут не закладено жодного промислового саду чи винограднику. Нададуть необхідний імпульс розвитку мале фермерство, активна позиція об’єднаних територіальних громад та скасування мораторію на продаж с/г землі,  переконані експерти. І зробити це треба якнайшвидше

«Сад до початку плодоношення росте не менше 3 років, але порядок зараз такий, що ти маєш спочатку закласти сад (маючи право оренди землі до 7 років), а тільки потім просити про подовження терміну оренди до 25 років. Щоб закласти 1 га саду потрібно витратити від 10 до 30 тис.дол. Ніхто не буде робити такі капіталовкладення, не маючи гарантій, що зможе користуватися землею. Тому потрібно якнайшвидше відкрити ринок землі та забезпечити виконання законів України, захист інтересів усіх, хто працює на землі», - наголосив Олександр Матвієць, кандидат с/г наук, заступник голови всеукраїнської асоціації «Укрсадпром».

Є в Закарпатській області ще один потужний аргумент на користь відкриття ринку землі. Це криза на ринку праці. Так, вільний ринок завжди формує попит та пропозицію на робочу силу. А в Закарпатській області з приблизно 1400 зареєстрованих фермерських господарств працює менше 10%. Фермери констатують високий дефіцит трудових ресурсів – бо власники паїв виїжджають за кордон, на заробітки. Тому відкриття ринку призведе до збільшення кількості робочих місць на селі, і більше закарпатців працюватимуть вдома.

«Завдяки клімату наші яблука визрівають першими в Україні (наприклад, сорт Голден). Але ринок працює дуже неефективно, і ми не можемо нормально розвиватися. Наприклад, ми не можемо побудувати холодильники для зберігання яблук там, де ми їх вирощуємо – бо земля орендована. Вимушені будувати їх у місті. Та й кредити можемо брати не під заставу землі, а під компанію», – розповідає Богдан Мурга, голова фермерського господарства «Перфект».

Відкриття ринку землі  попри всі позитивні ефекти які воно принесе, не зніме усіх проблем сільських територій та сільгосптоваровиробників.. Бо фермерство має вийти на новий рівень – з вищою рентабельністю, аніж сьогодні.. Інструментів підвищення ефективності – більш ніж достатньо, переконані учасники ринку. –. Наприклад, сьогодні якість грунтів практично не контролюється. І окремі орендатори, знаючи це, виснажують землю – не вносять добрива, не проводять сівозмін. Орендодавці дуже рідко вимагають від орендаторів контролю якості їх власної землі, і не вносять відповідні вимоги в договори оренди. Проте «витрати на агрохімпаспорт (а це 400 грн на ділянку площею до 10 га) сповна компенсуються економією на внесенні мінеральних добрів, бо вносити потрібно тільки те, чого грунту не вистачає, а не комплексне добриво, яке коштує дорожче», – акцентує увагу Юрій Бандурович, директор закарпатської філії державної установи «Інститут охорони грунтів України».

Цей приклад – один з багатьох можливостей ефективного ведення бізнесу. «Реформа дозволить фермерам та сільським громадам зрости, перейти на наступний рівень. Власне, в цьому – майбутнє села та підйом усієї економіки», - наголошує Людмила Шурковська, експерт з розвитку сільських територій.