Вільний обіг землі та кооперація – рецепт успіху для українських фермерів

круглий стіл сєвєродонецьк

Український аграрний устрій має базуватись на  потужному класі фермерів. Щоб сформувати його запровадження повноцінної власності на ключовий ресурс агровиробництва – землю.

Пришвидшення розвитку фермерських господарств  потребує залучення додаткових фінансових ресурсів. А стимулювати кредитування агросектору можна за рахунок появи твердої застави, якою може стати земля.  Про це говорили учасники дискусії «Формування ринку землі в Україні. Як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій?», яку провели 18 липня у Сєвєродонецьку Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб в Україні спільно з Українською Асоціацією Медіа Бізнесу.

«Вільний обіг землі – це те, чого очікують дуже багато підприємців та інвесторів, зацікавлених розвивати бізнес в АПК. Реформа дасть можливість навести лад в аграрному секторі. Усім потрібна чіткість у тому, хто саме зможе розпоряджатися ділянкою, хто зможе продати її – громада, держава чи сам власник? Хто відповідатиме за фактичний стан та якість грунтів на певній ділянці? Сьогодні цього немає, і немає повноцінного ринку. А мораторій, який продовжує діяти - є однозначним злом», - вважає Інна Дерій, голова Черкаської обласної сільськогосподарської дорадчої служби.

В свою чергу в.о. Директора департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної військово-цивільної адміністрації наголосила Любов Безкоровайна на зацікавленості зі сторони влади у розвитку фермерських господарств:

«Не потрібно казати, що відкриття ринку землі вб’є фермерів. Навпаки! Але потрібно увійти в ринок добре підготовленими. У нас зараз багато проектів, за якими фермерські господарства можуть отримати пряму допомогу. Так, у бюджеті Луганської області вже сьогодні є кошти на пряму підтримку фермерства – держава повертає 20% вартості придбаної сільгосптехніки вітчизняного виробництва.Крім того, працює проект підтримки розвитку переробки м’яса та молока, за яким фермери можуть фінансувати такі стартапи у співвідношенні 30/70 де 70% надається якраз за цією програмою підтримки. І таких проектів в області багато», - підкреслила вона.

Відсутність обігу земель є стримуючим фактором для входу в аграрний бізнес нових гравців, які  забезпечили б конкуренцію і розвиток місцевих фермерських господарств. На етапі  проведення реформи дрібні гравці  можуть підвищити ефективність за рахунок кооперації.

«Є така польська програма – «Купуємо разом». З неї варто узяти приклад українським фермерам і кооперуватися, щоб разом купувати, наприклад, добрива чи сільгосптехніку і разом її використовувати та разом продавати урожай. Варто разом вести переговори із виробниками та суміжниками – шукати кращі умови для ведення фермерського господарства», - радить Павло Федик, координатор експертної ради ГО «Фонд громад «Знання і справедливість».