Дорадництво є ефективним інструментом донесення інформації до сільгоспвиробників, зокрема, щодо програм держпідтримки. Тому на сьогодні важливим завданням є відновлення активної співпраці між міністерством та дорадниками з усіх регіонів України. Про це повідомив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк під час зустрічі з керівниками дорадчих служб, експертами-дорадниками, представниками Мінагрополітики.

11

Метою зустрічі стало детальне представлення програм підтримки АПК на 2018 рік та напрацювання необхідних інструментів для посилення консультативно-інформаційної діяльності дорадників.

«Урядом вже визначені головні напрями державної підтримки АПК на 2018 рік і сьогодні ми активно працюємо над формуванням порядків використання коштів. Для нас вкрай важливим є не лише вчасно запустити програми підтримки, але і забезпечити сільгоспвиробникам своєчасне інформування про такі програми – щоб кожен аграрій знав про свої можливості і міг ними скористатися. Тому роль дорадчих служб у цьому процесі - у донесенні потрібної інформації та наданні консультативних послуг безпосереднім учасникам – ми розглядаємо як одну з головних», - зазначив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк.

На зустрічі були детально обговорені усі визначені програми за проектом держбюджету на 2018 рік, згідно якого для підтримки аграрного сектору на наступний рік передбачається виділити 6,3 млрд гривень. Окрему увагу було зроблено на аналізі удосконалень вже існуючих програм і детальному поясненні реалізації нових.

Зокрема, бюджетна дотація для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції (2 млрд гривень) буде вдосконалена через зміну формули нарахування коштів та обмеження надання підтримки одному виробнику – не більше 150 млн грн.

На фінансування часткової компенсації вартості придбаної с/г техніки та обладнання українського виробництва передбачено збільшення суми до 1 млрд гривень, оскільки при своєчасному запуску і посиленій інформаційній кампанії дана програма матиме мультиплікаторний ефект і забезпечуватиме розвиток багатьох сфер.

Відповідно до програми фінансової підтримки розвитку фермерських господарств та сільської кооперації (1 млрд гривень) 50% від усієї суми надаватиметься через кооперативи, що стимулюватиме розвиток кооперації серед аграріїв. Інші 50% надаватимуться таким типам фермерів як: сімейні фермери, класичні фермери й ті, хто вперше хоче стати фермером. Окрім того, допомога передбачається таким галузям с/г як: нішеві культури, ягідництво, садівництво, овочівництво, тваринництво та біоенергетика.

Іван Паньків, президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України:

- Перед даною зустріччю я запитав себе, чи розуміє міністерство що таке дорадництво? Чи готове міністерство говорити з нами про те, як надавати дорадчі послуги та як розвивати дорадництво в Україні? Чи співпадає бачення дорадництва у міністерства і практикуючих дорадників?

Мешканці сіл та агровиробники вже користуються дорадчими послугами, але переважно дилетантськими, адже дорадників катастрофічно не вистачає. На сьогодні нагальним питанням є підготовка та сертифікація дорадників.

Що нам заважає виконати закон України 2004 року? Ніяких додаткових програм у законі не треба, всього лише 5 % на фінансування дорадників.

Іван Паньків запропонува проводити інформаційно-просвітницькі заходи у різних напрямках, а не тільки по земельній реформі:

- Чому ми не можемо поширювати подібну інформацію для тих, хто хоче стати учасником програми про тваринництво? Інформація про державну підтримку доходить до областей, потім до тих, хто є учасниками всі роки існування даних програм. Але в Україні немає механізму, який передасть цю інформацію далі в райони, селища та села.

Першою людиною, яка повинна бути на роботі в об’єднаній територіальній громаді це дорадник з питань сільського господарства. Також, як зазначив Іван Паньків, нагальними питаннями є те, яка повинна бути співпраця у ОТГ та дорадників та як передбачити у бюджетах ОТГ заробітну плату для дорадника.

«Пропозиція НАСДСУ така - необхідно створити національний центр дорадництва. Він потрібен для того щоб координувати дії щодо дорадництва та навчати людей. Я пропоную, щоб асоціація та Національний центр дорадництва,  спільно з аграрними університетами, здійснювали підготовку та перепідготовку дорадників», - таку думку висловив Іван Паньків.  

За результатами засідання було прийнято рішення організувати спільну зустріч представників Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та Міністерства освіти і науки України для вирішення зазначених питань. Також від Мінагрополітики будуть надіслані пропозиції до облдержадміністрацій щодо перегляду фінансування дорадчих служб в Україні.