Насамперед, ознайомтеся із Законом України "Про благодійництво та благодійні організації".
При підготовці відповіді на Ваше запитання, фахівці НАСДСУ знайшли на Українському форумі благодійників статтю«Як створити благодійну організацію?» (
http://ufb.org.ua/sektor-blagodijnosti/blagodijni-organizacii/jak-stvoriti-blagodijnu-organizaciju.htm), яка може дати Вами привід задуматися. Цю статтю ми наводимо далі.

Як створити благодійну організацію?

Якщо ввести до інтернет-пошуку запитання про те, яким чином створити благодійну організацію, то насамперед з’явиться неабиякий перелік посилань на різноманітні юридичні фірми, які в деталях розповідають про документи та форми, необхідні для реєстрації благодійної організації. А також де і як ця реєстрація відбувається.

Проте досвід уже не однієї тисячі зареєстрованих в Україні благодійних організацій свідчить про те, що юридична реєстрація організації є лише вершиною айсбергу. А решта – велика робота, яку слід комусь виконувати, щоб організація стала життєздатною та успішною.

А тому, якщо у Вас виникла думка про створення власної благодійної організації, рекомендуємо спробувати знайти для себе відповіді на кілька важливих запитань.

Питання 1. Навіщо вам потрібна нова благодійна організація?

Відповідь на це питання має бути відвертим, хоча б для себе. Чи це бажання є якимось миттєвим поштовхом, обумовленим зовнішніми факторами (політична кампанія, безробіття, данина моді тощо)? Чи це виважене рішення, що ґрунтується на попередньому ретельному аналізі усіх потенційних ризиків? Практика свідчить, що успішними стають ті організації, за якими стоять харизматичні лідери з чіткою та зрозумілою мотивацією (навіть якщо ця мотивація є суто особистою та відповідає окремим «забаганкам» ініціаторів). Крім того, ці лідери мають постійне натхнення, час та можливості займатися розвитком організації.

Якщо ж Ви ще не впевнені, чи дійсно Вам потрібна ця організація, то, можливо, доцільніше долучитися до діяльності наявної організації та запустити на її базі власні програми чи ініціативи?

Питання 2. Якими будуть місія та мета діяльності організації? Чи стануть вони унікальними та не дадуть Вашій організації розчинитися серед тисяч уже зареєстрованих?

Чітко визначити місію - одне із найвагоміших завдань, які слід здійснити ще на етапі обмірковування майбутньої діяльності благодійної організації.

Визначення місії пов’язане з пошуком відповідей на запитання: Що Ваша організація збирається робити? Які послуги вона буде надавати Вашій громаді? Гарне формулювання місії лаконічно повідомляє добровольцям, членам громади, потенційним спонсорам про те, що Ви робите і що Ви сподіваєтеся зробити. Місія повинна бути короткою (від 1 до 5 коротких речень), зрозумілою і вільною від жаргону. Якщо у Вас виникли проблеми при формулюванні місії, відвідайте сайти активних організацій та ознайомтеся з їхніми установчими документами.

Питання 3. Хто стане рушійною силою, двигуном Вашої організації? Чи є у Вас команда однодумців?

Як і будь-який бізнес, діяльність благодійної організації вимагає дуже великих зусиль. Тому важко розвивати організацію самотужки. Адже необхідно на рівні з тим, щоб розробляти та реалізовувати програми та ініціативи організації, залучати потенційних спонсорів та партнерів, готувати та здавати щомісячні податкові звіти, просувати власну організацію в засобах масової інформації, налагоджувати контакти з місцевою владою. І це лише кілька основних напрямків діяльності. Чи готові Ви це робити самостійно? Хто може підтримати Вас та за яких умов? Чи готові ви забезпечити ці умови? Вміння розподіляти обов’язки в команді зробить її потужнішою та ефективнішою.

Важливим фактором успішної діяльності організації є наявість активного та професійного Правління. До Правління зазвичай входять люди, які не байдужі до організації, її місії та завдань діяльності, але не мають можливості працювати в ній. Проте вони готові надати експертну пораду, залучити спонсорів або інформаційних партнерів, привнести інші ресурси в цю організацію. Отже, поміркуйте, хто із впливових та відданих справі людей довіряє Вам і міг би взяти участь у роботі Правління та завдяки своїй репутації популяризувати Вашу організацію.

Питання 4. Яким чином буде фінансуватися Ваша організація? Чи існують її потенційні донори?

Наявність фінансових ресурсів - дуже вагома умова для роботи більшості благодійних організацій. Випадків припинення діяльності організації через відсутність фінансування – безліч. Адже багато організацій створювалися 5-10-15 років тому з мрією отримати фінансування за рахунок міжнародних грантів.

Ситуація з фінансуванням благодійних організацій кардинально змінилася за останні 2-3 роки. Міжнародні грантові програми в Україні значно скоротилися, і наразі існує велика конкуренція за отримання цих грантів. Шанси перемогти у новоствореної організації мізерні.

Тому важливими ще на етапі планування майбутньої діяльності є бачення та розуміня того, хто і як довго готовий працювати в організації на волонтерських засадах, а також звідки буде отримуватися реальне фінансування на програмні заходи організації.

І насамкінець...

Якщо ж відповіді на вищезазначені запитання знайдені і є чітке бачення діяльності й розвитку організації, то залишається скачати з інтернету Закон України про «Про благодійність та благодійні організації», в якому чітко виписаний механізм реєстрації благодійних організацій. А в управлінні юстиції, де Ви плануєте реєструвати організацію, Вам можуть розказати про всі нюанси.

Одним із таких нюансів є написання статуту. Шаблон статуту можна знайти в Інтернеті. Статут являє собою документ, який регулюватиме благодійну діяльність вашої організації. Підрозділи статуту будуть визначати, яким чином приймаються рішення в організації, хто приймає рішення, який тип структури управління існуватиме в організації, хто виступить засновниками та (або) членами організації, яким чином будуть вирішуватися конфлікти в організації.

Отже, для реєстрації організації Вам знадобляться:

• Назва
• Місія та мета діяльності
• Статут
• Склад Правління
• Інформація про засновників
• Юридична адреса організації

Подумайте, може Вам краще створити громадську організацію?