ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ ЧЕРЕЗ ДОРАДНИЦТВО

Роман Корінець, директор Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України

 

8-9 вересня 2022 року у м. Левен (Брюссель) після довгого періоду карантинних обмежень, відбулося перше офлайн зібрання EUFRAS (European Forum of Rural Advisory Services) - об’єднання європейських організації, що працюють у сфері сільськогосподарських і сільських дорадчих послуг. Учасниками зібрання стали представники дорадництва із 17 країн Європи. Інтереси українського дорадництва на цьому зібранні представляли президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України (НАСДСУ) Іван Паньків та директор НАСДСУ Роман Корінець.

 

Доповіддю президент НАСДСУ Івана Паньківа «Перспективи розвитку сільського господарства в умовах війни та обговорення можливостей співпраці» розпочалася робоча частина зібрання EUFRAS.

 

Виявлення інноваційних ідей і сприяння спільному творчому застосуванню  сільській місцевості через сільське та сільськогосподарське дорадництво, розвиток систем сільськогосподарських знань та інформації (AKIS), служб підтримки інновацій (ISS), мережі демонстраційних ферм, зокрема  Climate Farm Demo – ключові теми цього зібрання.

 

Не менш цікава тема зібрання для дорадників України, заважаючи не негативні демографічні тенденції для українського села, - як молодим лідерам сільського господарства розширити можливості для формування стійких продовольчих систем. До речі, українські молоді дорадники віком до 35 років мають теж можливість долучитися до програми EUFRAS - YPARD Young Advisors Mentoring & Training Program, яке розпочнеться  в листопаді 2022 року. Більше інформації про програму на веб-сторінці EUFRAS https://www.eufras.eu/news/eufras-ypard-young-advisors-mentoring-training-program-22-23/.

 

Учасники зібрання мали також можливість познайомитися з досвідом практичного господарювання бельгійських фермерів безпосередньо у господарствах:  організація  коротких ланцюгів поставок фермерських продуктів через кооперативний магазин самообслуговування; використання енергії сонця у саду; город, де кожен може сам набрати городини за попередньо сплаченим абонементом; сільське господарство, яке підтримується громадою. На мій погляд, більшість із цих ідей має добрі перспективи для впровадження в Україні.

 

Зібрання EUFRAS – це місце не тільки для демонстрації досягнень, а й для народження нових проектів. Представники НАСДСУ запропонували європейським колегам низку нових напрямів та практичних інструментів для розвитку співпраці з дорадчими службами України. Сподіваюся, що вже найближчим часом з’являться нові проекти співпраці українських та європейських дорадників.

 

Євроінтеграція України - це тривалий і клопіткий процес. І по різному можна цей процес організувати: чекати, що все зроблять представники влади чи організувати рух назустріч «знизу»… Підписуючи Угоду про асоціацію, Україна та ЄС взяли зобов’язання наближати систему сільськогосподарського дорадництва до фермерів. Таке зобов’язання ґрунтується на тому, що кожна країна – член ЄС, зобов’язана мати систему консультування фермерів (дорадництва). Членство НАСДСУ у EUFRAS, комунікації українських дорадників з європейськими колегами – це частина саме цього євроінтеграційного руху «знизу». Це, така собі, євроінтеграція через дорадництво.

 

Висловлюю щиру вдячність проєкту «Німецько-український агрополітичний діалог (АПД)» та EUFRAS за надану НАСДСУ підтримку для участі української делегації у цьому форумі.

 

 

Новини

28.09.22

Сільсьські підприємці та громади: сила синергії - підсумки вебінару «Сільське підприємництво та громади» від 27 вересня 2022 року.

Пост-реліз вебінару «Сільське підприємництво та громади» від 27 вересня 2022 року. Матеріали для завантаження.

Читати далі

28.09.22

EUFRAS: Європейські практики дорадництва для розвитку сільського господарства - вебінар 29.09.2022 о 13-00

Під час вебінару експерти ознайомлять учасників з досвідом та практиками EUFRAS щодо розвитку сільського господарства, сільської місцевості та обговорять можливості їх застосування в Україні.

Читати далі

21.09.22

ЦФК запрошує на практичний тренінг з молочарства «Якість та безпечність молока: від годівлі до комфорту»

Центр фермерських компетенцій запрошує професіоналів та початківців, які працюють в молочній галузі на практичний онлайн-тренінг «Якість та безпечність молока: від годівлі до комфорту» 5.10.2022 р. на платформі ZOOM

Читати далі
Переглянути всі новини